Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 12.0 m/s.

ID: 1670373 • Letter: A

Question

A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 12.0 m/s. Five seconds later,its speed is 5.40 m/s. (a) What is its average acceleration?
1 m/s2

(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
2

(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
3 m
(a) What is its average acceleration?
1 m/s2

(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
2

(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
3 m

Explanation / Answer

(a) The average acceleration a = [5.40 - 12.0] / 5 = - 1.32m/s2 (b) We know that               fk = ma          ==> k mg= ma         ==> k = a / g =1.32 / 9.8 = 0.134 (c) s = vi t + (1/2)at2            =12.0m/s*5.0s - (1/2)*1.32m/s2*(5.0s)2            = 43.5m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote