Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 12.7 m/s.

ID: 1669152 • Letter: A

Question

A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 12.7 m/s. Five seconds later,its speed is 5.30 m/s. (a) What is its average acceleration?
1 m/s2

(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
2

(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
3 m
(a) What is its average acceleration?
1 m/s2

(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
2

(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
3 m

Explanation / Answer

a) vf = 5.30m/s, vi = 12.7m/s, t =5.0s let the acceleration be a, we have: vf = vi + at a = (vf -vi)/t = (5.30m/s -12.7m/s)/5.0s = -1.48 m/s2 b) let the coefficient of kinetic friction between puck and icebe friction force F = -mg = ma => = -a/g = 1.48/9.8 = 0.151 c) distance travelled: s = vi*t + (1/2)at2= 12.7m/s*5.0s - (1/2)*1.48m/s2*(5.0s)2 = 45m b) let the coefficient of kinetic friction between puck and icebe friction force F = -mg = ma => = -a/g = 1.48/9.8 = 0.151 c) distance travelled: s = vi*t + (1/2)at2= 12.7m/s*5.0s - (1/2)*1.48m/s2*(5.0s)2 = 45m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote