A hockey player (mass m 1 = 74.8 kg) with an initial velocity of 3.20 m/s has a
ID: 2241873 • Letter: A
Question
A hockey player (mass m1 = 74.8 kg) with an initial velocity of 3.20 m/s has a head-on totally inelastic collision with another player (mass m2 = 84.7 kg) who is initially stationary. A hockey player (mass m1 = 74.8 kg) with an initial velocity of 3.20 m/s has a head-on totally inelastic collision with another player (mass m2 = 84.7 kg) who is initially stationary. Calculate the velocity of the second player immediately after the collision has occurred. Enter your answer to THREE significant figures and include units. Calculate the change in kinetic energy of the two player system. Enter your answer to THREE significant figures and include units.Explanation / Answer
m1u1+ m1v1 =(m2+m1)V
here V1=0
so V = 74.8*(3.2)/(84.7+74.8)
V2 = 1.5 m/s
b. initail KE = 0, final KE = 0.5 *84.7* 1.5^2
CHNAGE OF KE = 63.55 J
change o KE of second body = -63.55 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.