A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 12.9 m/s.
ID: 1737064 • Letter: A
Question
A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 12.9 m/s. Fiveseconds later, its speed is6.60 m/s. (a) Whatis its average acceleration?m/s2
(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
m (a) Whatis its average acceleration?
m/s2
(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
m
Explanation / Answer
Given initialvelocity ofpuck u = 12.9, finalvelocity v = 6.60 m/s, time t = 5.00s a. First equation of motionis v = u + a* t 6.60 = 12.9 + a* 5.00 acceleration a = (6.60- 12.9) / 5.00 = -1.26 m/s2 - ve sign represents retarded motion. b. deacceleration a = * g => coefficient ofkineticfriction = a/ g = 1.26 /9.8 = 0.128 c. Second equation ofmotion is distancetravelled s = u* t + (1/2) * a *t2 s = 12.9 *5.0 + 0.5 * (-1.26) *5.02 s = 48.75 m s = 48.75 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.