A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 10.7 m/s.
ID: 1670101 • Letter: A
Question
A hockey puck is hit on a frozen lake and starts moving with aspeed of 10.7 m/s. Five seconds later,its speed is 5.60 m/s. (a) What is its average acceleration?1 m/s2
(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
2
(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
3 m (a) What is its average acceleration?
1 m/s2
(b) What is the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice?
2
(c) How far does the puck travel during the 5.00 s interval?
3 m
Explanation / Answer
its average acceleration a=(5.6-10.7)/5= -1.02m/s2 (b) the average value of the coefficient of kineticfriction between puck and ice a=m*g*/m=g=> =0.104 (c)distance traveled: d=10.7*t +a*t2/2 t=5 s a=-1.02 m/s2 => d=40.75m => d=40.75mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.