A hockey puck is hit from near mid-field with a speed of 7.00^m/s, 52.0ft away f
ID: 1621753 • Letter: A
Question
A hockey puck is hit from near mid-field with a speed of 7.00^m/s, 52.0ft away from the goal. It comes to a full stop at the goal line. Use 1ft = 30.5cm. Assuming the friction force acting on the puck is constant, find the puck's acceleration. A. -1.47 m/s^2. B. -1.54 m/s^2 C. -1.93 m/s^2 D. -1.80 m/s^2 E. -2.00 m/s^2 How much time does it take for the puck to come to a stop? A. 4.53 s B. 4.43 s C. 4.39 s D. 4.06 s E. 4.95 s How fast must the puck be hit to cross the goal line moving at 2.00 A. 8.77 m/s. B. 8.17 m/s. C. 8.36 m/s D. 7.54 m/s E. 7.28 m/sExplanation / Answer
Given that
speed u=7 m/s
distance s=52*30.5 cm=1586 cm=15.86 m
now we find the acceleration
v^2-u^2=2as
0^2-7^2=2*a*15.86
acceleration a=-7^2/2*15.86=-1.54 m/s^2
the correct option is B
now we find the time to come to stop
0=7-1.54*s
time t =7/1.54=4.55
the correct option is A
now we find the fast the puck moves
2^2-u^2=2*-1.54*15.86
4-u^2=-48.85
u^2=52.85
velocity u=7.28 m/s
the correct option is E
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.