A 1000 kg boat moves through the water with two forces actingon it. One is a 300
ID: 1667946 • Letter: A
Question
A 1000 kg boat moves through the water with two forces actingon it. One is a 3000 N forward push by the water on the propellor,and the other is an 2400 N resistive force due to the water aroundthe bow. a) What is the acceleration of the boat? b) if the boat starts from rest, how far will the boat move in10.0 s? c) what will its volocity be at the end of that time? A 1000 kg boat moves through the water with two forces actingon it. One is a 3000 N forward push by the water on the propellor,and the other is an 2400 N resistive force due to the water aroundthe bow. a) What is the acceleration of the boat? b) if the boat starts from rest, how far will the boat move in10.0 s? c) what will its volocity be at the end of that time?Explanation / Answer
Given that F = 3000N Fr = 2400N m =1000kg Therefore F-Fr = ma ==> a = (F-Fr ) / m = 600/ 1000 = 0.60 m/s2 Using basic kinematic relation we have S =0.5at2 = 0.5 * 0.60 * 100 = 30 m Velocity at the end of the time is v = at = 0.6 * 10 = 6m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.