Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A home run is hit in such a way that the baseball just clears awall 21 m high, l

ID: 1667488 • Letter: A

Question

A home run is hit in such a way that the baseball just clears awall 21 m high, located 130 m from home plate. The ball is hit atan angle of 35° to the horizontal, and air resistance isnegligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m abovethe ground.) (a) Find the initial speed of the ball.
1 m/s

(b) Find the time it takes the ball to reach the wall.
2 s

(c) Find the velocity components of the ball when it reaches thewall. x-component 3 m/s y-component 4 m/s Find the speed of the ball when it reaches the wall.
5 m/s (a) Find the initial speed of the ball.
1 m/s

(b) Find the time it takes the ball to reach the wall.
2 s

(c) Find the velocity components of the ball when it reaches thewall. x-component 3 m/s y-component 4 m/s Find the speed of the ball when it reaches the wall.
5 m/s x-component 3 m/s y-component 4 m/s

Explanation / Answer

a) let the speed be v, vx = vcos, vy = vsin the max height h = 21m = vy2/2g =v2sin2/g v = [21m*g/sin2 ] = 25 m/s b) time to for travel t = 2vy2/g =2v2sin2 / g =2*(25m/s)2*sin2(35) / 9.8m/s2 =41.96s c) x component: vx = 25m/s*cos(35) = 20.48m/s vy = 0 (at max height vy =0) d) v = v1 = 20.48m/s time to for travel t = 2vy2/g =2v2sin2 / g =2*(25m/s)2*sin2(35) / 9.8m/s2 =41.96s c) x component: vx = 25m/s*cos(35) = 20.48m/s vy = 0 (at max height vy =0) d) v = v1 = 20.48m/s
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote