A hollow, plastic sphere is held below the surface of a freshwater lake by a cor
ID: 1500723 • Letter: A
Question
A hollow, plastic sphere is held below the surface of a freshwater lake by a cord anchored to the bottom of the lake. The sphere has a volume of 0.670 m3 and the tension in the cord is 2120 N .
1-
Calculate the buoyant force exerted by the water on the sphere.
Express your answer with the appropriate units.
2-
What is the mass of the sphere?
Express your answer with the appropriate units.
3- The cord breaks and the sphere rises to the surface. When the sphere comes to rest, what fraction of its volume will be submerged?
Explanation / Answer
a) Volume of sphere=v= 0.670 m^3
Density of water= d =1000 kg/m^3
Volume of water displaced by sphere=Volume of sphere=v= 0.670 m^3
Weight of water displaced by sphere=Ww =vdg=0.670*1000*g
Weight of water displaced by sphere=Ww = 670*9.8
Weight of water displaced by sphere=6566 N
The buoyant force exerted by the water on the sphere=Weight of water displaced by sphere =6566 N
The buoyant force exerted by the water on the sphere is 6566 N
b) Mass of sphere= m
Weight of sphere=Ws= mg
The tension in the cord =T= 2120 N.
The buoyant force =6566 N
For equilibrium of sphere
Weight of sphere+ tension in cord = buoyant force
Ws +2120 =6566
Ws =6566-2120 = 4446 N
Mass of sphere = m =Ws/g
Mass of sphere = m =4446/9.8
Mass of sphere = 453.673kg
Mass of sphere is 453.673 kg
c) Let volume inside water =Vi
Volume of sphere= v = 0.670 m^3
wt of displaced water = Vi*density of water*g=Vi*1000*g
Wt of sphere = 453.673*g
wt of displaced water = Wt of sphere
wt of displaced water = Vi*density of water*g
Vi*1000*g=453.673 *g
Vi=0.453673 m^3
volume of sphere =v =0.670 m^3
Vi / v = 0.453673 / 0.670
= 0.6771 or 67.71 %
When the sphere comes to rest, 67.71 % of its volume is submerged.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.