Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4. 8.75/10 points | Previous Answers SerPSE9 24.P047.MI.FB My Notes Ask Your Tea

ID: 1661540 • Letter: 4

Question

4. 8.75/10 points | Previous Answers SerPSE9 24.P047.MI.FB My Notes Ask Your Teacher A solid conducting sphere of radius 2.00 cm has a charge of 9.00 A conducting spherical shell of inner radius 4.00 cm and outer radius 5.00 cm is concentric with the solid sphere and has a charge of-2.96 C. Find the electric field at the following radii from the center of this charge configuration (a) r=1.00 cm magnitude 0 direction N/C The is zero. (b) r= 3.00 cm magnitude 90000000N/C direction radilly outward (c) r= 4.50 cm magnitude 0 direction N/C The magnitude is zero. (d) r=7.00 cm -5.43e-12 X Determine the amount of charge enclosed by a spherical Gaussian surface through the point of interest and apply Gauss's law to determine the field at that location. N/C magnitude direction G Need Help? ReadltMaster I radially outward

Explanation / Answer

as per the gauss law

E*4*pi*r2= charge enclosed/epsilon not

E*4*3.14*7*7*(10-4)= 6.04*10-6/(8.854*10-12)

153.86*E= 0.682 *1010

E= 0.0044* 1010

E= 4.4*107

4.4* e7 N/C

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote