4. Calorimeter A copper pot with a mass of 0.5 kg contains 0.17 kg of water, bot
ID: 1660923 • Letter: 4
Question
4. Calorimeter A copper pot with a mass of 0.5 kg contains 0.17 kg of water, both are at a temperature of 20 A 0.25 kg block of iron at 85 C is dropped into the pot. Calculate the final temperature of the system, assuming no heat is lost to the surroundings. 5. Graphing We reviewed parts of the following problem in tutorial. 100 grams of ice at -10°C is placed in a container. Heat is added to the container at a rate of 500 J/ second until the container contains 100 grams of water at +10°C. (A) Complete the table below. (B) Sketch a graph with time on the x-axis and temperature on the y-axis. Plot the temperature of the H2O as a function of time. Be sure to label the points you calculated for the table. Try your best to make the sketch to scale.Explanation / Answer
4)
Let T (deg C) be the equilibrium temp of system
Heat lost by iron block = gained by copper & water
mi*ci (85 - T) = mc*cc*(T - 20) + mw*cw*(T - 20)
m = mass, c = specific heat capacity, c = copper, w = water, i = iron
0.25*0.45*10^3 (85 - T) = 0.5*0.385*10^3*(T - 20) + 0.17*4.18*10^3*(T - 20)
112.5 (85 - T) = 192.5*(T - 20) + 710.5*(T - 20)
112.5 (85 - T) = 903*(T - 20)
1015.5 T = 27622.5
T = 27.20 deg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.