4. Calculation of fixed costs at maximum selling price, to achieve desired profi
ID: 2493302 • Letter: 4
Question
4. Calculation of fixed costs at maximum selling price, to achieve desired profit. Target Sales Units = ( FC P ) CM per Unit 15,000 units = ( FC $251,000 ) Multiplying both sides of the equation by $60.0 * , we get: 15,000 units = FC $251,000 FC = ( 15,000 ) $251,000 FC = $100,000 Total fixed costs allowed $100,000 Less original fixed cost estimate 92,400 Additional dollars available for advertising $7,600
4. Calculation of fixed costs at maximum selling price, to achieve desired profit. Target Sales Units = ( FC P ) CM per Unit 15,000 units = ( FC $251,000 ) Multiplying both sides of the equation by * , we get: 15,000 units = FC $251,000 FC = ( 15,000 ) $251,000 FC = $100,000 Total fixed costs allowed $100,000 Less original fixed cost estimate 92,400 Additional dollars available for advertising $7,600Explanation / Answer
Answer:
Target Sales Units = ( FC + P )/ CM per Unit
15000 units=(FC+251000)/60
900000=60 FC+15060000
60 FC=14160000
FC=236000
Total fixed costs allowed $236,000
Less original fixed cost estimate 92,400
Additional dollars available for advertising $143600
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.