Item 4 Assume w-60.0 rad/s. What is the magnitude v of the velocity of the parti
ID: 1657644 • Letter: I
Question
Item 4 Assume w-60.0 rad/s. What is the magnitude v of the velocity of the particle in m/s? 30.0 m/s u= Consider a particle of mass m 23.0 kg revolving around an axis with angular speed . The perpendicular distance from the particle to the axis is r = 0.500 m Figure 1) Submit My Answers Give Up Correct Part C Now that you have found the velocity of the particle, find its kinetic energy K. Express your answer numerically, in joules. K-1.04x104 J Submit My Answers Give Up Correct Since you have found the the particle's linear speed in terms of its angular speed, as well as its kinetic energy in terms of the magnitude of its linear speed, a relatively simple substitution allows you to find the particle's kinetic energy in terms of its angular speed: Part D The kinetic energy of a rotating body is generally written as K- where I is the moment of inertia (also known as rotational inertia) of the body. Find the moment of inertia of the particle described in the problem introduction with respect to the axis about which it is rotating. Assume = 60.0 rad/s Express your answer numerically Figure 1 Hints Submit My Answers Give Up ContinueExplanation / Answer
K = 1/2 Iw2
I =2K/w2
= 2*10400/602 = 5.78 kg-m2
or I = mr2 = 23*0.52 = 5.7kg-m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.