Item 2 Item 2 The power rating of a light bulb (such as a 100-W bulb) is the pow
ID: 1788407 • Letter: I
Question
Item 2 Item 2 The power rating of a light bulb (such as a 100-W bulb) is the power it dissipates when connected across a 120-V potential difference. Part A What is the resistance of a 150 W bulb SubmitG Give Up Part B How much current does the 150 W bulb draw in normal use? Submit Give Up Part C What is the resistance of a 60 W bulb! Express your answer using two significant figures. Submit Give Up Part D How much current does the 60 W bulb draw in normal use? Express your answer using two significant figures. Submit Give Up Continue >Explanation / Answer
Power = V.I then I = 100/120 = 0.83ampere
A). R = V2/p = (120×120)÷150 = 96 ohm
B). I = p/V =150/120 = 1.25ampere
C).R = (120×120)÷60 = 240 ohm
D).I = p/V = 60/120 = 0.5 ampere
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.