Item 10 Part A What mass of Cu(s) is electroplated by running 30.0 A of current
ID: 593265 • Letter: I
Question
Item 10 Part A What mass of Cu(s) is electroplated by running 30.0 A of current through a Cu2+ (aq) solution for 4.00 h? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. When electricity (the flow of electrons) is passed through a solution, it causes an oxidation-reduction (redox) reaction to occur. If the solution containsa metal cation such as Ag,the flow of electrons will reduce the silver ion, causing solid silver to plate onto the electrode. The amount of metal plated depends on the number of electrons passed Hints 142 g Submit The total charge of a mole of electrons is 96,485 coulombs (C) and My Answers Give Up 1 ampere (A) = 1 coulomb/second (C/s) Correct Part B How many minutes will it take to electroplate 44.1 g of gold by running 5.00 A of current through a solution of Au (aq)? Express your answer to three significant figures and include the appropriate units. Hints alue Units Submit My Answers Give UpExplanation / Answer
part B)
mass deposited = 44.1 g
current = i = 5.00 A
equivalence mass of Au+ = 197 /1 = 197
F = faraday = 96485 C
W = E x i x t / F
44.1 = 197 x 5 x t / 96485
t = 4320 sec
t = 4.32 x 10^3 seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.