Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Item 10 Part A The contrabassoon is the wind instrument capable of sounding the

ID: 1779669 • Letter: I

Question

Item 10 Part A The contrabassoon is the wind instrument capable of sounding the lowest pitch in an orchestra. It is folded over several times to fit its impressive 18 ft length into a reasonable size instrument. If we model the instrument as an open-closed tube, what is its fundamental frequency? The sound speed inside is 350 m/s because the air is warmed by the player's breath. f-15.9 Hz Submit My Answers Give Up Correct Part B The actual fundamental frequency of the contrabassoon is 27.5 Hz, which should be different from your answer in part A. This means the model of the instrument as an open-closed tube is a bit too simple. But if you insist on using that model, what is the "effective length" of the instrument? | L= 3.18 ft Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 4 attempts remaining

Explanation / Answer

ITEM 8

part a) L = /4 = C./4n = 350 / 4*180 = 0.486 m = 48.6 cm

ITEM 7

part a) wavelength = speed * time period
time period = 1 / frequency
frequency = speed / wavelength
= 250 / 3 = 83.33 / s

item 10

If the boat is moving 1.9 m/s and the wave 6.8 m/s, then the wave is moving WITH

6.8 - 1.9 = 4.9 m/s faster than the boat.

So it's comparable to the boat being still and the wave moving at 4.9 m/s.

If the wavelength is 30m, it will take 30m of wave moving past before it's back to the same point, and at 4.9 m/s that is:
30m / 4.9 m/s = 6.12 s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote