a car rides in a merry-go-around turning with uniform circular motion. At time t
ID: 1656858 • Letter: A
Question
a car rides in a merry-go-around turning with uniform circular motion. At time t1=2.2 2) A cat rides a merry-go-round turing with uniform circular motion. At time t1-2.2psech cat's velocity (in m/s) is 3.80% 2.60) measured on a horizontal xy coordinate system. At 2-4.40 sec, its velocity is -3.80 i-2.60 j. Assuming that t2-t1 is less than a period of the motion, what is the magnitude of the cat's centripetal acceleration? aConstant C) 2.32 m/s 3.87 +2 A) 6.57 m/s2 B) 9.81 m/s2 D) 11.4 m/s 2 aE) 83.2 m's 2Explanation / Answer
Here ,
as the velocities are in oposite direction in at the given points
the particle will be at diameterically oposite points
hence , time period , T = 2 * (t2 - t1)
T = 2 * (4.4 - 2.2) = 4.4 s
T = 4.4 s
magnitude of velocity , v = sqrt(3.80^2 + 2.6^2)
v = 4.60 m/s
Now, for the radius
T = 2pi * r/v
4.4 = 2pi * r/4.60
r = 3.22 m
centripetal acceleration = v^2/r
centripetal acceleration = 4.60^2/3.22
centripetal acceleration = 6.57 m/s^2
the centripetal acceleration is (A) 6.57 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.