a bullet of mass m = 13 g and velocity 270 m/s is shot into a block of wood that
ID: 1277953 • Letter: A
Question
a bullet of mass m = 13 g and velocity 270 m/s is shot into a block of wood that is firmly attached to the ground. the bullet comes to rest in the wood at a depth of 8.0 cm.
(a) What was the acceleration of the bullet? (Take the initial velocity of the bullet to be in the positive direction. Indicate the direction with the sign of your answer.)
(b) How long did it take the bullet to come to rest once it entered the wood?
(c) What was the force exerted by the wood on the bullet? (Indicate the direction with the sign of your answer.)
Explanation / Answer
a)V^2 - u^2 =2*a*s
acelration = - 455625 m/s^2 ( opposite direction of velocity )
b) t = v/a = 5.925*10^-4 sec
c) F = m*a = - 5923.125 N ( opposite odrection of motion negative sign indicates )
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.