a bullet of mass m = 1g and speed v = 400 m/s passes completely through a pendul
ID: 1470335 • Letter: A
Question
a bullet of mass m = 1g and speed v = 400 m/s passes completely through a pendulum bob of mass M =1 kg. The bullet emerges with a speed of V/2.
A) Find the velocity of the bob just after impact with the bullet using the principle of conservation of momentum
B) Calculate the energy of the system before the collision (Eo = Ko bullet) and the energy of the system just after the collision (Ef = Kf bullet + Kbob).
C) Show that energy is not conserved during the collision by finding the amount of energy lost during the collision? write this as a percent energy lost.
Explanation / Answer
A) mometum conservation of the system(bullet+bob)
Pi = Pf
=> 0.001*400 = 1*Vbob + 0.001*200
=> Vbob = 0.2 m/s
B) E0 = 1/2mV^2 = 1/2*(0.001)*(400)^2 = 80 j
Ef = 1/2m(V/2)^2 + 1/2*MVbob^2 = 1/2*(0.001)*(200)^2 + 1/2*1*((0.2)^2 = 20.02
C) Ef < E0 => energy is not conserved
% loss = 60/80*100 = 75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.