a bullet traveling horizontally at a speed of 370 m/s hits a board perpendicular
ID: 1406273 • Letter: A
Question
a bullet traveling horizontally at a speed of 370 m/s hits a board perpendicular to its surface, passes through and emerges on the other side at a speed of 210 m/s.If the board is 4.20 cm thick, how long does the bullet take to pass through it?
t= __ s a bullet traveling horizontally at a speed of 370 m/s hits a board perpendicular to its surface, passes through and emerges on the other side at a speed of 210 m/s.
If the board is 4.20 cm thick, how long does the bullet take to pass through it?
t= __ s a bullet traveling horizontally at a speed of 370 m/s hits a board perpendicular to its surface, passes through and emerges on the other side at a speed of 210 m/s.
If the board is 4.20 cm thick, how long does the bullet take to pass through it?
t= __ s
Explanation / Answer
here
the board is thick h = v1 * t - 0.5 * a * t^2
a = (v1 - v2) / t and there v1=370 m/s, v2 = 210 m/s, t is time in question, h=0.042 m;
thus 0.042 = 370 * t – 0.5 * (370 - 210)*t
then
t = 2 * 0.042 / (370 + 210) = 0.0001448 s
so the time taken by the bullet to pass the board is 0.0001448 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.