Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three particles move along the x -axis, each starting at t 0 = 0 s. The graph fo

ID: 1655380 • Letter: T

Question

Three particles move along the x-axis, each starting at t0 = 0 s. The graph for A is a position-versus-time graph; the graph for B is a velocity-versus-time graph; the graph for C is an acceleration-versus-time graph.

Part A

Find the velocity of the particle A at t = 4.0 s. (Figure 1)

Express your answer with the appropriate units.

15ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again

Part B

Find the velocity of the particle B at t = 4.0 s. (Figure 2)

Express your answer with the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

Find the velocity of the particle C at t = 4.0 s. Particle starts with v0x = 10 m/s at t0 = 0 s. (Figure 3)

Express your answer with the appropriate units.

SubmitMy AnswersGive Up

Provide FeedbackContinue

Figure 1Figure 2Figure 3 of 3

Three particles move along the x-axis, each starting at t0 = 0 s. The graph for A is a position-versus-time graph; the graph for B is a velocity-versus-time graph; the graph for C is an acceleration-versus-time graph.

Part A

Find the velocity of the particle A at t = 4.0 s. (Figure 1)

Express your answer with the appropriate units.

vA =

15ms

SubmitMy AnswersGive Up

Incorrect; Try Again

Part B

Find the velocity of the particle B at t = 4.0 s. (Figure 2)

Express your answer with the appropriate units.

vB =

SubmitMy AnswersGive Up

Part C

Find the velocity of the particle C at t = 4.0 s. Particle starts with v0x = 10 m/s at t0 = 0 s. (Figure 3)

Express your answer with the appropriate units.

vC =

SubmitMy AnswersGive Up

Provide FeedbackContinue

Figure 1Figure 2Figure 3 of 3

½ (m/s) Particle B 30 20 10 0 -10 20 30 -t (s)

Explanation / Answer

A) velocity = slope of xt graph

= - 10/1 = - 10 m/s

B) at t=4 s, v = 10 m/s

Note: answer of B, A may be reversed if the order of figure is taken wrong... I solved according to the label on the figure.

C) if particle starts from rest, then velocity change = area under a-t graph

= 30*2+0.5*(30+10)*2 = 100 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote