Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Three objects with masses m 1 = 4.0 kg, m 2 = 10.0 kg, and m 3 = 20.0 kg, respec

ID: 2264335 • Letter: T

Question

Three objects with masses m1 = 4.0 kg, m2 = 10.0 kg, and m3 = 20.0 kg, respectively, are attached by strings over frictionless pulleys as indicated in the figure below. The horizontal surface exerts a force of friction of 30 N on m2. If the system is released from rest, use energy concepts to find the speed of m3 after it moves down 4.0 m.

Three objects with masses m1 = 4.0 kg, m2 = 10.0 kg, and m3 = 20.0 kg, respectively, are attached by strings over frictionless pulleys as indicated in the figure below. The horizontal surface exerts a force of friction of 30 N on m2. If the system is released from rest, use energy concepts to find the speed of m3 after it moves down 4.0 m.

Explanation / Answer

Write an equation for each object separately, the point 4.00m below m? is the reference point for gravitational PE. So m? starts with zero PE and we can write:

0 = m?gh + 0.5m?v

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote