Three objects with masses m 1 = 6.0 kg, m 2 = 10.0 kg, and m 3 = 19.0 kg, respec
ID: 2245917 • Letter: T
Question
Three objects with masses m1 = 6.0 kg, m2 = 10.0 kg, and m3 = 19.0 kg, respectively, are attached by strings over frictionless pulleys, as indicated in Figure P5.32. The horizontal surface is frictionless and the system is released from rest. Using energy concepts, find the speed of m3 after it moves down a distance of 3.5 m.
m/s
Explanation / Answer
counter force of either side of m2=60 and 190
so m2 willmove right side of frame
as m2 willmove right with same speed m3 willmove doun as attach by string
f=ma
a=130n/19=6.84m/s^2
now v^2=u^2+2as
v^2=47.89
v=6.65
same by potential energy=mgh
wear h=3.5m
p energy is same as speed =6.65m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.