Three particles move along the x-axis, each starting at t 0 = 0 s. The graph for
ID: 1652299 • Letter: T
Question
Three particles move along the x-axis, each starting at t0 = 0 s.
The graph for A is a position-versus-time graph; Find the velocity of the particle A at t = 7.0 s. (Figure 1)
The graph for B is a velocity-versus-time graph; Find the velocity of the particle B at t = 7.0 s. (Figure 2)
The graph for C is an acceleration-versus-time graph; Find the velocity of the particle C at t = 7.0 s. Particle starts with v0x = 10 m/s at t0 = 0 s. (Figure 3)
Express your answer with the appropriate units.
(Figure 1)
(Figure 2)
(Figure 3)
x (m) Particle A 30 20 10 8 -10 20 30Explanation / Answer
a)
Velocity of the particle at t=7 s is
V=slope of the graph from 2<t<8 s
V=(-30-30)/(8-2)=-10 m/s
b)
here velocity can be directly obtained from the graph at t=7 s
V=-20 m/s
c)
here velocity at t=7 s can be obtained from area under the curve is
V=30*(2-0)+(1/2)*30*(5-2)-(1/2)*20*(7-5)
V=85 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.