A cork on the surface of a pond bobs up and down two times per second on ripples
ID: 1653422 • Letter: A
Question
A cork on the surface of a pond bobs up and down two times per second on ripples having a wavelength of 9.60 cm. If the cork is 13.5 m from shore, how long does it take a ripple passing the cork to reach the shore? The position of a 0.30-kg object attached to a spring is described by x = (0.29 m) cos (0.5 pi t). (Assume t is in seconds.) (a) Find the amplitude of the motion. m (b) Find the spring constant. N/m (c) Find the position of the object at t = 0.32 s. (d) Find the object's speed at t = 0.32 s. m/sExplanation / Answer
solving first question of the page
9
requency=2
wavelength=9.6 cm
velocity=frequency*wavelength=19.2 cm/s
time taken=1350/19.2=70.3 sec
10
Amplitude=0.29
(b)w=0.5*pi=sqrt(k/m)
we got k=0.74 N/m
(c)at t=0.32 sec
x=0.25 m
(d) v=dx/dt=-0.29*0.5*pi*sin(0.5*pi*t)
v=-0.22 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.