A copper wire of cross-sectional area 2.40 10 -6 m 2 and length 3.80 m has a cur
ID: 1284954 • Letter: A
Question
A copper wire of cross-sectional area 2.40 10-6 m2 and length 3.80 m has a current of 2.40 A uniformly distributed across that area. (a) What is the magnitude of the electric field along the wire? (b) How much electrical energy is transferred to thermal energy in 30.0 min?
(a) Number Units A copper wire of cross-sectional area 2.40 10^-6 m^2 and length 3.80 m has a current of 2.40 A uniformly distributed across that area. (a) What is the magnitude of the electric field along the wire? (b) How much electrical energy is transferred to thermal energy in 30.0 min?Explanation / Answer
apply eenrgy density J = i/A = E /rho
so Electric filed E = i * rhio/A
E = 2.4* 1.67*10^-8/(2.5e-6)
E = 0.016 V/m
-------------------------------------------
apply Enegry U = Vit or i^2RT
here Resistance R = rho *L/A
R = 1.67 e-8 * 3.8/(2.4e-6)
R = 0.0264 ohms
so U = 2.4*2.4* 0.0264 * 30*60
U = 273.712 Joules
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.