Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A copper wire of cross-sectional area 3.19e-6 m 2 carries a current of 11.7 A. A

ID: 2150941 • Letter: A

Question

A copper wire of cross-sectional area 3.19e-6 m2 carries a current of 11.7 A.
Assuming that each copper atom contributes one free electron to the metal, find the drift speed of the electrons in this wire.
m/s


Use the ideal gas model to compare the drift speed with the random rms speed an electron would have at 20.5 C. The density of copper is 8.92 g/cm3, and its atomic mass is 63.5 u.
m/s

What current in a copper wire with a cross-sectional area of 7.02e-7 m2 would result in a drift speed equal to 5.20e-4 m/s?
I = A A copper wire of cross-sectional area 3.19e-6 m2 carries a current of 11.7 A.
Assuming that each copper atom contributes one free electron to the metal, find the drift speed of the electrons in this wire.
m/s


Use the ideal gas model to compare the drift speed with the random rms speed an electron would have at 20.5 C. The density of copper is 8.92 g/cm3, and its atomic mass is 63.5 u.
m/s

What current in a copper wire with a cross-sectional area of 7.02e-7 m2 would result in a drift speed equal to 5.20e-4 m/s?
I = A
Assuming that each copper atom contributes one free electron to the metal, find the drift speed of the electrons in this wire.
m/s


Use the ideal gas model to compare the drift speed with the random rms speed an electron would have at 20.5 C. The density of copper is 8.92 g/cm3, and its atomic mass is 63.5 u.
m/s

What current in a copper wire with a cross-sectional area of 7.02e-7 m2 would result in a drift speed equal to 5.20e-4 m/s?
I = A What current in a copper wire with a cross-sectional area of 7.02e-7 m2 would result in a drift speed equal to 5.20e-4 m/s?
I = A

Explanation / Answer

V=I/nAq
a.)n=6.023 x 10^23/7.12 x 10^-6=8.46 x 10^28 electrons/m^3
So V=11.7/8.46x10^28*3.19 x10^-6x1.602 x 10^-19
=2.7062 x 10^-4 m/s
b.)v=(3kT/m)

=3*1.38 x 10^-23*293.5/9.11x10^-31

=115490.174 m/s

c.)I=nAqV=8.46 x 10^28*7.02x10^-7x1.602x10^-19x5.2x10^-4=4.95 A

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote