A copper wire of cross-sectional area 3.31 times 10^-6 m^2 carries a current of
ID: 1569384 • Letter: A
Question
A copper wire of cross-sectional area 3.31 times 10^-6 m^2 carries a current of 10.0 A. Assuming that each copper atom contributes free electron to the metal (i.e. n = 8.46 times 10^28 electrons m^3 and q = 1.60 times 10^-19 C), find the drift speed of the electrons in this wire. A) 4.24 times 10^-3 m/s B) 2.24 times 10^-3 m/s C) 2.24 times 10^-6 m/s D)8.24 times 10^-3 m/s E)None The electric potential energy due to two electric charges is 4.20 J. If the first charge is 2.50 times 10^-6 C and the distance between them is 1.20 mm, what is the magnitude of the second charge? A) 6.13 times 10^-5 C B) 2.13 times 10^-9 C C) 2.13 times 10^-5 C D) 4.13 times 10^-5 C E) NoneExplanation / Answer
5. Vd = I / ( n A q)
Vd = (10 A) / ((8.46 x 10^28 ) (3.31 x 10^-6) (1.6 x 10^-19))
Vd = 2.24 x 10^-4 m/s
Ans(E) none
6. U = k q1 q2 / d
4.20 = (9 x 10^9) (2.50 x 10^-6) (q) / (1.20 x 10^-3)
q = 2.24 x 10^-7 C
Ans(E)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.