A disposable Styrofoam coffee cup is attached to the exterior of a submersible o
ID: 1652803 • Letter: A
Question
A disposable Styrofoam coffee cup is attached to the exterior of a submersible ocean research vehicle as a demonstration of the increase of water pressure with ocean depth (P = gh). At the surface the cup stands 10 cm tall. At a depth of 1000 m below the surface, it is observed through the window of the submersible to be just 5 cm tall (with its other dimensions reduced in the same proportion). Assume the average density of seawater is 1.036 g/cm3.
a. What is the additional pressure to which the cup is subject at 1000 m depth?
b. By what factor is the volume of the cup reduced?
c. What is the bulk modulus of Styrofoam?
Explanation / Answer
a) density of seawater = 1.036 g/cm3 = 1036 kg/m3
depth = 1000 m
Additional pressure = 1036*1000*9.8 = 10152800 Pa
b)the height is reduced from 10cm to 5cm . Also, other dimensions are reduced in same proportion
Therefore, thevolume reduces by 23 =8 times
Therefore, the volume becomes 1/8 th times the initial volume
c)Let the initial volume be V
Final volume = V/8
Change in volume = V - V/8 = 7V/8
Bulk modulus = Pressure / (change in volume/original volume)
= 10152800/ (7V/8V) = 11603200 Pa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.