A disk with mass m = 11.5 kg and radius R = 0.3 m begins at rest and accelerates
ID: 1519354 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 11.5 kg and radius R = 0.3 m begins at rest and accelerates uniformly for t = 16.6 s, to a final angular speed of omega = 28 rad/s. What is the angular acceleration of the disk? rad/s^2 What is the angular displacement over the 16.6 s? rad What is the moment of inertia of the disk? kg-m^2 What is the change in rotational energy of the disk? J What is the tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed? m/s^2 What is the magnitude of the radial component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed? m/s^2 What is the final speed of a point on the disk half-way between the center of the disk and the rim? m/s What is the total distance a point on the rim of the disk travels during the 16.6 seconds? mExplanation / Answer
5)
= / t
= (f - o)/t
= (28 rad/s- 0)/(16.6 s)
=1.686 rad/s^2
at= * R
= 1.686 * 0.3 m
= 0.5 m/s^2
6)
ar = ² r
= ((28/2) rad/s)² * 0.3 m
= 58.8 m/s²
7)
v = r
= 28 rad/s * (1/2)*0.3 m
= 4.2 m/s
8)
theta=1/2 t2
=1/2*1.686 rad/s2*(16.6 s)2
=232 rads
. s = theta* r
= 232 rads * 0.3 m
=69.6 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.