A disk with mass m = 11.5 kg and radius R = 0.3 m begins at rest and accelerates
ID: 1519160 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 11.5 kg and radius R = 0.3 m begins at rest and accelerates uniformly for t = 16.6 s, to a final angular speed of omega = 28 rad/s. What is the angular acceleration of the disk? What is the angular displacement over the 16.6 s? What is the moment of inertia of the disk? What is the change in rotational energy of the disk? What is the tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed? What is the magnitude of the radial component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed? What is the final speed of a point on the disk half-way between the center of the disk and the rim? What is the total distance a point on the rim of the disk travels during the 16.6 seconds?Explanation / Answer
(a)
From the rotatonal kinematic equation
wf- wi/t = alpha
alpha = 28-0/16.6 = 1.68 rad/s^2
(b)
del theta = wit + 1/2 * alpha t^2
= 0t + 1/2 * ( 1.68 ) ( 16.6)^2
=232.r rad
(c)
I = 1/2 mr^2 = 1/2 * 11.5 ( 0.3)^2 = 0.5175 kg m^2
(d)
rotational energy of the disk is
W = 1/2 I wf^2 - 1/2 I wi^2
= 1/2 * ( 0.5175) ( 28)^2 - 0
=202.86 J
As per guide lines I worked first four parts of the problem please post remaining questions in the next post
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.