A disk with mass m = 11.5 kg and radius R = 0.3 m begins at rest and accelerates
ID: 1457590 • Letter: A
Question
A disk with mass m = 11.5 kg and radius R = 0.3 m begins at rest and accelerates uniformly for t = 16.7 s, to a final angular speed of = 29 rad/s.
1)
What is the angular acceleration of the disk?
rad/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
2)
What is the angular displacement over the 16.7 s?
rad
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
3)
What is the moment of inertia of the disk?
kg-m2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
4)
What is the change in rotational energy of the disk?
J
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
5)
What is the tangential component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
m/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
6)
What is the magnitude of the radial component of the acceleration of a point on the rim of the disk when the disk has accelerated to half its final angular speed?
m/s2
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
7)
What is the final speed of a point on the disk half-way between the center of the disk and the rim?
m/s
You currently have 0 submissions for this question. Only 10 submission are allowed.
You can make 10 more submissions for this question.
8)
What is the total distance a point on the rim of the disk travels during the 16.7 seconds?
m
Explanation / Answer
here,
mass , m = 11.5 kg
radius , r = 0.3 m
time taken , t = 16.7 s
final angular velocity , wf = 29 rad/s
1)
let the angular accelration be a
using first equation of motion
wf = 0 + a*t
29 = a*16.7
a = 1.74 rad/s^2
the angular accelration is 1.74 rad/s^2
(2)
the angular displacement , theta = wf^2/(2*a)
theta = 29^2 / ( 2 * 1.74)
theta = 241.67 rad
the angular displacement is 241.67 rad
(3)
the moment of inertia , I = m*r^2/2
I = 11.5 * 0.3^2 /2
I = 0.5175 kg.m^2
the moment of inertia of the disc is 0.5175 kg.m^2
(4)
change in rotation energy of the disk , E = 0.5 * I * wf^2 - 0
E = 0.5 * 0.5175 * 29^2
E = 217.61 J
the change in the rotational energy is 217.61 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.