A. According to Newton\'s 2nd Law, if you push on an object of mass m with a for
ID: 1651833 • Letter: A
Question
A. According to Newton's 2nd Law, if you push on an object of mass m with a force F, and an object of mass 14m with a force 14F, the acceleration of the larger mass will be
the same as the acceleration of the smaller mass.
196 times higher than the acceleration of the smaller mass.
14 times lower than the acceleration of the smaller mass.
196 times lower than the acceleration of the smaller mass.
14 times higher than the acceleration of the smaller mass.
B. According to Newton's 2nd Law, if you push on an object of mass m with a force 5F, and an object of mass 5m with a force F, the acceleration of the larger mass will be
25 times lower than the acceleration of the smaller mass.
the same as the acceleration of the smaller mass.
5 times lower than the acceleration of the smaller mass.
25 times higher than the acceleration of the smaller mass.
5 times higher than the acceleration of the smaller mass.
C. A 4.6 kg block has an acceleration of 0.5 m/s/s when a force is exerted on it. A second block has an acceleration of 1.32 m/s/s when the same force is exerted on it. What is the mass of the second block?
Explanation / Answer
A] According to Newton's 2nd law
F = dp/dt = ma
so if the mass is increased by a factor of 14 while also increasing the force applied by the same factor of 14 then the acceleration will be the same as the acceleration of the small mass.
B] Similarly, if the force is made F while the mass is 5m, then the acceleration of the larger mass is 5 times lower than the acceleration of the smaller mass.
C] a = 0.5 m/s2
m = 4.6kg
so, F = ma = 4.6 x 0.5 = 2.3 N
now, for this same force, acceleration on 2nd block = 1.32 m/s2
therefore, the mass of the 2nd block will be: m' = F/a' = 2.3/1.32 = 1.7424 kg.
Please upvote if the solution was helpful :)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.