A. A mass oscillates at a frequency of 3 Hz and an amplitude of 4 cm. What is it
ID: 1416267 • Letter: A
Question
A. A mass oscillates at a frequency of 3 Hz and an amplitude of 4 cm. What is its position at time t = 0 and time t = 2.67 s?
Position (t=0 s) = centimeters
Position (t=2.67 s) = centimeters
B. A body makes 2 complete oscillations in 4 seconds. What is its acceleration when it is displaced a distance of x = +3 cm from its equilibrium position?
Acceleration = m/s2
C. A car and its passengers have a total mass of 1,800 kg. The car is supported by four springs, each having a constant of 11,000 N/m. What is the frequency of vibration when the car hits a bump in the road?
Frequency = Hertz
D. What is the speed of sound in air (M = 29 g/mol and gamma = 1.4) on a day when the tempearture is 35 degrees?
Sound Speed = m/s
Explanation / Answer
here,
Part A:
frequency, f = 3 Hz
amplitude, a = 4 cm
Angular frequency, w = 2*pi*f = 2*pi*3 = 18.849 rad/s
Position in shm is given as,
x = a*Sin(w*t)
position at t = 0
x = 4*sin(0)
x = 0
position at t = 2.67
x = 4*sin(18.849 * 2.67)
x = 0.245 cm
Part B:
frequency, f = 1/4 = 0.25 Hz
displacement, x = 3 cm = 0.03 m
acceleration ion shm, a = -(2*pi*f)^2 * x ( s is displacement)
a = -(2*pi*0.25)^2 * 0.03
a = - 0.0740 m/s^2
Part C:
frequency in shm is given as, f = 1/(2pi) * Sqrt(k/m) ( k is spring constant, m is mass)
f = 1/(2pi) * Sqrt(11000/1800)
f = 0.394 Hz
Part D:
Speed of sound , v = sqrt( (gamma * gas consatant * Temp of medium )/ Molecular mass of gas )
under given standard conditioc above expression si reduced to form, v = 20.05 * sqrt(T)
Where Temperature is in Kelvins
v = 20.05*sqrt(35 + 273.15)
v = 351.986 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.