A. A 6-turn coil 2.0cm in diameter is rotated at 17rev/s about an axis perpendic
ID: 1319974 • Letter: A
Question
A. A 6-turn coil 2.0cm in diameter is rotated at 17rev/s about an axis perpendicular to a uniform magnetic field. A voltmeter connected to the coil through rotating contacts reads a peak value of 260?V
What is the magnetic-field strength? Express your answer using two significant figures.
B. Find the minimum magnetic field needed to exert a 5.2fN force on an electron moving at 21Mm/s . Express your answer using two significant figures. Then, Find the field strength required if the field were at 45? to the electron's velocity.
Explanation / Answer
A)
w = 17 rev/s
= 17*2*pi rad/s
= 106.8 rad/s
A = pi*r^2
= pi*0.01^2
= 3.14*10^-4 m^2
induced emf = N*A*B*w
==> B = emf/(N*A*w)
= 260*10^-6/(6*3.14*10^-4*106.8)
= 1.29*10^-3 T
B) F = q*v*B*sin(90)
B = F/(q*v)
= 5.2*10^-15/(1.6*10^-19*21*10^6)
= 1.55*10^-3 T
if theta = 45 degrees
F = q*v*B*sin(45)
B = F/(q*v*sin(45))
= 5.2*10^-15/(1.6*10^-19*21*10^6*sin(45))
= 2.19*10^-3 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.