A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and oppo
ID: 1651576 • Letter: A
Question
A pair of closely spaced parallel conducting plates, charged with equal and opposite electric charges produces a uniform electric field in the region between them. In designing a cutting-edge device that will revolutionize the electronics industry, you set up such a pair of plates with a separation of 0.941 mm between them and charge them so that the direction of the electric field in their interior region is from plate A to plate B. Your idea requires that electrons, when released from rest at one of the plates, reach the other plate at the speed of 1.69% of the speed of light. (The speed of light is c = 3.00 times 10^8 m/s.) At which plate should the electrons be released? A B Either Cannot be determined What must the strength of the electric field be? Number N/CExplanation / Answer
a)The electrons should be released from plate B
b)We know that, if V is the potential difference between the plates, d is the palte's separation then electric field will be given by:
E = V/d ; d = 0.941 mm = 0.000941 m
V = 1/2 m0 v^2 eV
where, m0 is the red mass ; v = 0.0169
V = 0.5 x 510999 x 0.0169^2 = 72.97 Volts
E = 72.97/0.000941 = 7.755 x 10^4 V/m
Hence, E = 7.76 x 10^4 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.