A painter is standing on scaffolding that is raised at constant speed. As he tra
ID: 2046791 • Letter: A
Question
A painter is standing on scaffolding that is raised at constant speed. As he travels upward, he accidentally nudges a paint can off the scaffolding and it falls a distance 14.5m to the ground. You are watching, and measure with your stopwatch that it takes a time of 3.27s for the can to reach the ground. Ignore air resistance.a)What is the speed of the can just before it hits the ground?
b)Another painter is standing on a ledge, with his hands a distance 4.10 above the can when it falls off. He has lightning-fast reflexes and if the can passes in front of him, he can catch it. Does he get the chance?
Explanation / Answer
a)
s = ut - 0.5*g*t^2
so,
-14.5 = ut - 0.5gt^2
u = 11.605 m/s
v = u-gt
so,
v = 11.605 - 9.81x3.27
v = -20.4736 m/s
v = 20.4736 m/s downward velocity
b)
maximum height of can = u^2/2g = 6.86422 m
as 6.86422 m > 4.10 m, he has a chance of catching it.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.