Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A painter is standing on scaffolding that is raised at constant speed. As he tra

ID: 1404920 • Letter: A

Question

A painter is standing on scaffolding that is raised at constant speed. As he travels upward, he accidentally nudges a paint can off the scaffolding and it falls a distance 15.0m to the ground. You are watching, and measure with your stopwatch that it takes a time of 3.25s for the can to reach the ground. Ignore air resistance.

a) What is the speed of the can just before it hits the ground?
b) Another painter is standing on a ledge, with his hands a distance 4.00m above the can when it falls off. He has lightning-fast reflexes and if the can passes in front of him, he can catch it. Does he get the chance?

Explanation / Answer

a)
Let Vox is the initial velocity of the can


then, vox = x/t

= 15/3.25

= 4.615 m/s

through out the motion x component of veloicty remainse same.


y-component of final speeed, vy = voy + g*t

= 0 + 9.8*3.25

= 31.85 m/s

so, final speed, v = sqrt(vox^2 + vy^2)

= sqrt(4.615^2 + 31.85^2)

= 32.2 m/s <<<<---Answer

b) I can't understand the question.

can you please elabarate it?

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote