A painter is standing on scaffolding that is raised at constant speed. As he tra
ID: 583427 • Letter: A
Question
A painter is standing on scaffolding that is raised at constant speed. As he travels upward, he accidentally nudges a paint can off the scaffolding and it falls a distance 15.9 m to the ground. You are watching, and measure with your stopwatch that it takes a time of 3.26 s for the can to reach the ground. Ignore air resistance.
What is the speed of the can just before it hits the ground?
Another painter is standing on a ledge, with his hands a distance 3.75 m above the can when it falls off. He has lightning-fast reflexes and if the can passes in front of him, he can catch it. Does he get the chance?
Explanation / Answer
initial velocity = voy
acceleration ay = -g= -9.8 m/s^2
displacement y = -h = -15.9 m
time = t = 3.26 s
from equations of motion
y = voy*t + 0.5*ay*t^2
-15.9 = voy*3.26 - (0.5*9.8*3.26^2)
voy = 11.1 m/s
from equation of motion
vy = voy + ay*t
vy = 11.1 - (9.8*3.26)
vy = -20.848 m/s
speed = vy = 20.848 m/s <<----------answer
+++++++++++
along vertical
maximum height H = voy^2/2g = (11.1^2)/(2*9.8) = 6.28 m
6.28 > 3.75 m
so he gets the chance to catch the can
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.