A wire of length 47.0 cm rests on top of two parallel wire rails connected on th
ID: 1649396 • Letter: A
Question
A wire of length 47.0 cm rests on top of two parallel wire rails connected on the left side, as diagrammed to the left. The wire moves to the right at a speed of 8.30 m/s across the two parallel rails. If the wire and rails are immersed in a uniform magnetic field directed into your screen of magnitude of 0.770 T, what is the emf induced in the wire? Induced emf This induced emf will cause a current to flow in the circuit formed by the moving wire and the rails. If the wire and rails have a combined resistance of 1.55 Ohm, what current flows in the circuit, and in what direction does the current flow around the circuit? CurrentExplanation / Answer
Induced emf E = BLv = 0.77*0.47*8.3 = 3.004 V
Induced current I = 3.004 / 1.55 = 1.94 A
Direction of current I = Counter clockwise
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.