A wire is made of a material with a resistivity of 8.71231 times 10 - 8 omega mi
ID: 1300907 • Letter: A
Question
A wire is made of a material with a resistivity of 8.71231 times 10 - 8 omega middot m. It has length 2.62352 m and diameter 0.51805 mm. What is the resistance of the wire? Answer in units of omega A carbon rod with a radius of 2.6 mm is used to make a resistor. What length of the carbon rod should be used to make a 15.8 omega resistor? The resistivity of this material is 9.1 times 10 - 5 omega middot m. Answer in units of mm A 0.7 V potential difference is maintained across a 0.9 m length of tungsten wire that has a cross - sectional area of 0.82 mm2. What is the current in the wire? The resistivity of the tungsten is 5.6 times 10 - 8 omega middot m. Answer in units of A The potential difference in a simple circuit is 6 V and the resistance is 35 omega. What current flows in the circuit? Answer in units of A How many electrons pass a given point in the circuit in 4 min? The fundamental charge is 1.602 times 10 - 19 C. A certain device in a 102 V circuit has a curreExplanation / Answer
1) R = rho L/A = 8.71231E-8*2.62352/(pi*(0.51805E-3/2)^2)= 1.08 ohms
2) R = rho L/A
L = R A/rho = 15.8*pi*2.6E-3^2/9.1E-5=3.687 m = 3687 mm
3)
V = I R
R = rho L/A
I = V/R = 0.7/(5.6E-8*0.9/0.82E-6)=11.39 A
4) V = I R
I = V/R = 6/35 = 0.171 A
5) I = N e/t
N = 0.171*4*60/1.6E-19=2.57E20
6)
V = I R
so r = V/I = 102/38= 2.68 ohms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.