A wire carries a current of 13 A . FieldsourceandlocationFieldstrength(T)10 cm f
ID: 1519248 • Letter: A
Question
A wire carries a current of 13 A .
FieldsourceandlocationFieldstrength(T)10 cm from a wire with 1 Acurrent2× 106Surface of the earth5× 1051 cm from a wire with 10 Acurrent2× 104Refrigerator magnet5× 103100-turn coil, 1 cm diameter, with 1 A current1× 102Surface of the sun, in a sunspot1× 101Near a rare-earth magnet1MRI solenoid1
Use the data from table to determine at what approximate distance from the wire the magnetic field strength would equal that of a refrigerator magnet.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
a) B = 2kI/r = 2*10^-6 T
b) r = 51 cm
B = 3.9215*10^-7 T
c) n = 3100
A = pi*0.005^2
I = 1 A
B = 2*pi*k*n*I/r = 0.38936 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.