A window washer is standing on a scaffold ted by a vertical rope at each end. Th
ID: 1434190 • Letter: A
Question
A window washer is standing on a scaffold ted by a vertical rope at each end. The old weighs 200 N and is 3.00 m long. What is the tension in each rope when the 700-N worker stands 1.00 m from one end? [567 N, 333 N] A beam resting on two pivots has a length of L = 6.00 m and a mass M = 90.0 kg. One pivot is to the far left while the other is a distance I = 4.00 m from the left edge of the beam. A woman of mass m = 55.0 kg starts walking along the beam as shown. At what distance x from the left edge of the beam will the woman be just as the beam starts to tip? [5.63 m]Explanation / Answer
6 ) Let T1 and T2 be tensions
=> For rotational equilibrium
=> T2 * 3 = 200 * 1.5 + 700 * 1
=> T2 * 3 = 1000
=> T2 = 333 N
=> T1 = 900 - 333
= 567 N
=> Tension in each rope = 333N and 567 N
7) Here, as, beam starts to tip , Normal force at left beam = 0 N
=> 90 *1 = x1 * 55
=> x1 = 1.63 m
=> distance x from left edge of beam = 4 + 1.63
= 5.63 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.