A wire is formed into a circle having a diameter of 14.0 cm and placed in a unif
ID: 1614998 • Letter: A
Question
A wire is formed into a circle having a diameter of 14.0 cm and placed in a uniform magnetic field of 2.70 mT. The wire carries a current of 5.00 A (a) Find the maximum torque on the wire. 0.071 What is the magnetic moment of this current loop? HN m (b) Find the range of potential energies of the wire-field system for different orientations of the circle. The zero value of potential energy for a magnetic moment in a magnetic field is taken to occur when the plane of the loop is parallel to the field. Mu J. What orientation of the loop will correspond to the largest potential energy? Mu JExplanation / Answer
(A) u = I A = (5 A) (pi x 0.07^2 m^2)
= 0.077 A m^2
torque = u X B
torque_max = u B = (0.077) (2.7 x 10^-3)
= 207.8 x 10^-6 N m
= 207.8 uN.m
(B) U = u.B
minimum = - 207.8 uJ
max = 207.8 uJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.