8 and 9 please Light with a wavelength of 589 nm in a vacuum strikes the surface
ID: 1646705 • Letter: 8
Question
8 and 9 please
Explanation / Answer
8. We know refractive index, n = c/v
where c-> velocity of light in vacumm = 3×108 m/sec
and v-> velocity of light in the liquid
Therefore, n = 3×108/1.97×108
n = 1.52
Again by Snell's law,
n = sin i/sin r
1.52 = sin 58.8 0/sin r ( i =90-31.2= 58.80)
sin r = 0.8553/1.52 = 0.5702
So, r = 34.20
Option is (c).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.