Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A particle with a mass of 2.95 kg is acted on by a force F x acting in the x -di

ID: 1642531 • Letter: A

Question

A particle with a mass of 2.95 kg is acted on by a force Fx acting in the x-direction. If the magnitude of the force varies in time as shown in the figure below, determine the following.

(a) impulse of the force
___kg · m/s

(b) final velocity of the particle if it is initially at rest
___m/s

(c) Find the final velocity of the particle if it is initially moving along the x-axis with a velocity of

1.70 m/s.


____m/s   

Question 2 A truck with a mass of 1830 kg and moving with a speed of 16.5 m/s rear-ends a 729-kg car stopped at an intersection. The collision is approximately elastic since the car is in neutral, the brakes are off, the metal bumpers line up well and do not get damaged. Find the speed of both vehicles after the collision.

_m/s

PLEASE ANSWER ALL THE QUESTIONS

vcar = _m/s vtruck =

_m/s

PLEASE ANSWER ALL THE QUESTIONS

Fx (N) 8 6 3

Explanation / Answer

1 )

a )

area = 1/2 X 8 X 2 + 8 X 1 + 0.5 X 8 X 2

A = 24 m2  

so impulse = 24 kg.m/s

b )

now

impulse = change in momentum

m v - 0 = 24

v = 24 / m

v = 24 / 2.95

v = 8.135 m/s

c )

given u = 1.70 m/s

sameway

m v - m u = 24

2.95 ( v + 1.7 ) = 24

v + 1.7 = 8.135

v = 6.435 m/sec

2 )

a )

given

M = 1830 kg

v = 16.5 m/s

m = 729-kg

Vcar = ( M - m ) X v / ( M + m )

Vcar = ( 1830 - 729 ) X 16.5 / ( 1830 + 729 )

Vcar = 7.099 m/sec

b )

Vtruck = 2 M v / ( M + m )

Vtruck = 2 X 1830 X 16.5 / ( 1830 + 729 )

Vtruck = 23.59 m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote