A projectile is launched at 10 m/s in a direction 60 degrees above the horizonta
ID: 1642387 • Letter: A
Question
A projectile is launched at 10 m/s in a direction 60 degrees above the horizontal. At maximum height, the horizontal velocity and horizontal acceleration of the projectile are, A. horizontal velocity = 0, horizontal acceleration = 0 m/s^2 B. horizontal velocity = 0, horizontal acceleration = -9.81 m/s C. horizontal velocity = 5 m/s, horizontal acceleration = 0 m/s D. horizontal velocity = 5 m/s, horizontal acceleration = -9.81 m/s^2 5. Two displacement vectors have magnitudes of 5.0 m and 7.0 m, respectively. If these two vectors are added together, the magnitude of the sum A. is equal to 2.0m B. could be as small as 2.0 m or as large as 12 m. C. is equal to 12 m. D. is equal to 8.6 m.Explanation / Answer
4. Horizontal velocity is constant throughout.
vx = 10 cos60 = 5 m/s
and there is no acceleration in the horizontal direction.
Ans(C)
5.
||A| - |B|| =< |A + B | =< |A| + |B|
C = |A + B|
C_min = 7- 5 = 2m
C_max = 7+ 5 = 12 m
Ans(B)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.