An electron in the ground state of a hydrogen atom absorbs a photon of wavelengt
ID: 1625617 • Letter: A
Question
An electron in the ground state of a hydrogen atom absorbs a photon of wavelength 97.4 nm. A. What's energy of photon in ev? b.after absorbing energy, what's the final n value of electron? C. What's electrons new angular momentum in terms of h? D. After emitting a photon, electron has z component of angular momentum equal to -2h. Fill in quantum number for n, l, ml for before, after absorbing and for after emission An electron in the ground state of a hydrogen atom absorbs a photon of wavelength 97.4 nm. A. What's energy of photon in ev? b.after absorbing energy, what's the final n value of electron? C. What's electrons new angular momentum in terms of h? D. After emitting a photon, electron has z component of angular momentum equal to -2h. Fill in quantum number for n, l, ml for before, after absorbing and for after emission b.after absorbing energy, what's the final n value of electron? C. What's electrons new angular momentum in terms of h? D. After emitting a photon, electron has z component of angular momentum equal to -2h. Fill in quantum number for n, l, ml for before, after absorbing and for after emissionExplanation / Answer
(a) Energy=hc/wavelength=2.04*10^(-18) J or 12.75 eV
(b) We know energy is quantised for electron
we know
1/wavelength=R(1/n1^2 -1.n2^2)
putting we got n2=3.94
so if we take rough estimate it will be n=4
(c) new angular momentum=nh/2pi=4*h/2pi=4.21*10^(-34)
(d) angular momentum is always (ml)h/2pi so
ml=-2
if m=-2
l can be 2,3,4,5,....
n =3,4,5,,,,,
since n=4 after absorbing ,l=3 ,ml=-2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.