Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

PLEASE ANSWER QUESTION ON YOUR OWN AND USE NUMBERS PROVIDED!! All of these quest

ID: 1623914 • Letter: P

Question

PLEASE ANSWER QUESTION ON YOUR OWN AND USE NUMBERS PROVIDED!!

All of these questions concern a space station, consisting of a long thin uniform rod of mass 3.7x 10^6 kg and length 621 meters, with two identical uniform hollow spheres, each of mass 2.8 x 10^6 kg and radius 188 meters, attached at the ends of the rod, as shown below. Note that none of the diagrams shown is drawn to scale!

Now, another feature of this station is that the rod shaped section can change its length (kind of like an old fashioned telescope), without changing its overall mass and remaining uniform in its density. Suppose that, however it was accomplished, the station is now rotating at a constant angular velocity of 0.12rad/s. If the length of the rod is reduced to 383 meters, what will be the new angular velocity of the space station?

(c) Now, another feature of this station is that the rod-shaped section can change its length (kind of like an old-fashioned telescope, without changing its overall mass and remaining uniform in its density. Suppose that, however it was accomplished, the station is now rotating at a constant angular velocity of F rad/s, If the length of the rod is reduced to K. meters, what will be the new angular velocity of the space station? Answer: rad/s

Explanation / Answer

mass of rod =M =3.7 x 106 kg

length of rod = L = 621 m

Ir = moment of inertia of rod = ML2/12 = (3.7 x 106) (621)2 /12 = 1.2 x 1011 kgm2

mass of hollow sphere = m = 2.8 x 106kg

r = radius of sphere = 188 m

Is = (2/3) mr2 + m (L/2)2 = (2/3) (2.8 x 106) (188)2 + (2.8 x 106) (621/2)2 = 3.36 x 1011

Wo = initial angular velocity = 0.12 rad/s

Final situation:

M = mass of rod = 3.7 x 106 kg

Lf = length of rod = 383 m

Irod = moment of inertia of rod = MLf2/12 = (3.7 x 106) (383)2 /12 = 4.52 x 1010 kgm2

m = mass of each hollow sphere = 2.8 x 106kg

r = radius of sphere = 188 m

Is = (2/3) mr2 + m (L/2)2 = (2/3) (2.8 x 106) (188)2 + (2.8 x 106) (383/2)2 = 1.69 x 1011

Wf = Final angular velocity = ?

using conservation of angular momentum

Ii Wo = If Wf

(Ir + 2 Is) Wo = (Ir + 2 Is) Wf

(1.2 x 1011 + 2(3.36 x 1011)) (0.12) = (4.52 x 1010 + 2 (1.69 x 1011 )) Wo

Wf = 0.25 rad/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote