A schematic diagram of a refractive microscope is shown in (Figure 1) . The foca
ID: 1612133 • Letter: A
Question
A schematic diagram of a refractive microscope is shown in (Figure 1) . The focal length of the objective lens is 25 mm, that of the eyepiece lens is 81 mm , and the two lenses are 200 mm apart. The object is 30 mmaway from the objective lens.
Part A
What is the image distance relative to the eyepiece lens?
Express your answer with the appropriate units. Follow the sign convention.
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
What is the overall magnification of this image?
Follow the sign convention.
SubmitMy AnswersGive Up
i = object lens object eyepiece lensExplanation / Answer
for objective lens 1
object distance s1 = 30 mm
focal length f1 = 25 mm
from lens equation
1/s1 + 1/s1' = 1/f
1/30 + 1/s1' = 1/25
image distacne s1' = 150 mm
magnification m1 = -s1'/s1 = -150/30 = -5
for lens 2
object distance s2 = 200 - 150 = 50 mm
focal length f2 = +81 mm
1/s2 + 1/s2' = 1/f2
1/50 + 1/s2' = 1/81
s2' = -130.6 mm <<<--------answer
============================
magnification m2 = -s2'/s2 = 130.6/50 = 2.612
part B
overall magnification M = m1*m2 = -5*2.612 = -13.1 <<<<<------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.